Bezpieczeństwo na jachcie

Jeden z ratowników mazurskiego MOPR w swojej wypowiedzi radiowej zauważył jak wiele osób nie przejmuje się kwestią bezpieczeństwa na jachcie. Często dochodzi do sytuacji, w których przewracają się łodzie, ludzie są narażeni na ogromne niebezpieczeństwo przez czyjeś nieodpowiedzialne zachowanie, a nawet zdarzają się przypadki, że ktoś traci życie. W zeszłorocznym sezonie przybyło do nas znacznie więcej turystów. Wielu z nich po raz pierwszy zdecydowało się na czarter jachtów motorowych. W związku z powyższym było o wiele więcej wypadków i kolizji.


Niezwykle alarmująca jest sytuacja związana z okazją do wypożyczania jachtu bez patentu czyli takim osobom, które nie posiadają elementarnej wiedzy w zakresie najistotniejszych zasad sterowania jachtem i zachowania się na jeziorze, ani żadnych umiejętności. Niestety, obecnie do takich zdarzeń dochodzi na porządku dziennym, a wielu turystów uważa, że wypożyczenie jachtu oparte jest na takich samych zasadach jak wypożyczenie roweru.

Mnóstwo firm wypożyczających jachty kieruje się jedynie chęcią zysku, gdy pozwala się na to, aby turyści bez podstawowych umiejętności i doświadczenia mogli wejść na łódź i wypłynąć na jezioro po zaledwie kilkunastominutowej instrukcji.

Każdy z naszych tegorocznych klientów opowiadał o sytuacjach, w których widział niedoświadczone osoby próbujące nieumiejętnie sterować jachtem. Pewien klient był nie tylko świadkiem takiego zdarzenia, ale również pomagał ratować załogę oraz rozpędzony jacht zmierzający wprost na keję. Inny znowuż o mały włos nie staranował jachtu, który nagle zatrzymał się przed nim w poprzek kanału Sztynorckiego.
Takie zdarzenia są dzisiaj powszechnym zjawiskiem a ich powodem jest nienależyte przeszkolenie lub jego kompletny brak.

Kodeks bezpieczeństwa na jachcie na mazurskich jeziorach

Należy pamiętać o tym, że wypożyczając jacht trzeba być odpowiednio przeszkolonym przez armatora. Na jachcie najważniejsze jest przede wszystkim bezpieczeństwo! W tym właśnie artykule przedstawiamy zasady dotyczące zachowania bezpieczeństwa na jachcie – powinieneś wziąć je sobie głęboko do serca, zapamiętać i zapoznać z nimi swoją załogę. Zmieńmy razem mazurską przygodę na jeziorze na lepszą i przede wszystkim bezpieczniejszą!

Jak zachować bezpieczeństwo na jachcie przed jego wypłynięciem oraz na jeziorze – najważniejsze reguły

 1. Jachtem należy zawsze wypływać z doświadczonym skipperem. Jeśli akurat Ty nim jesteś zapewnij swojej załodze krótkie szkolenie i rozdziel wszystkim obowiązki.

Osoba do prowadzenia jachtów powinna posiadać niezbędne umiejętności oraz doświadczenie a także:

 • sprawdzić dokładnie łódź czy wszystko działa sprawnie: instalację gazową, instalację wodną, instalację elektryczną i instalację paliwową, silnik, ogólny stan techniczny, środki ratunkowe, asekuracyjne oraz przeciwpożarowe.

Tę samą zasadę zasadę stosujemy w komunikacji i współpracy z całą załogą.

 • każda osoba na jachcie powinna posiadać niezbędną wiedzę jak należy postępować w momencie gdy pojawią się poważniejsze problemy. Aby uniknąć paniki na jachcie w sytuacji zagrożenia, rozdzielamy wcześniej obowiązki dla całej załogi i wtedy każdy załogant będzie wiedział za co dokładnie odpowiada. Przykładowo Piotrek razem z Michałem chronią burty, Aga chroni dziób, Grzesiek przygotuje koło ratunkowe itp.

Wszystkie osoby wyruszające w rejs muszą być świadome, że na jachcie dowodzi tylko i wyłącznie jedna osoba. Przedstawione zasady postępowania są kluczowe jeśli nagle pojawią się zagrażające życiu i zdrowiu kłopoty. To właśnie od zastosowania tych zasad zależy bezpieczeństwo Twoje oraz innych osób obecnych na jachcie.

Zanim wypłyniecie niezwykle ważne jest ustalenie umiejętności i doświadczenia wszystkich uczestników rejsu. Obowiązkiem kapitana jest dowiedzieć się kto jakie ma doświadczenie oraz czy są osoby, które nie potrafią pływać i które powinny nosić kamizelkę ratunkową podczas całego rejsu, a kto ewentualnie będzie mógł pomóc przy wykonywaniu manewrów gdy sytuacja będzie tego wymagała.

Zawsze należy założyć kapok jeżeli na jeziorze wieje powyżej 3 w skali Beauforta, natomiast na mniejszych i niestabilnych łodziach powinno się nosić kamizelki ratunkowe bez względu na to jaka jest faktyczna siła wiatru.

Pamiętaj aby sprawdzić czy osoby uczestniczące w rejsie znają zasady udzielania Pierwszej Pomocy na jachcie.

 1. Gdy nagle pogorszy się pogoda wyjdź na pokład!

Niestety, zasadę tę złamało wielu żeglarzy podczas niezwykle silnej i gwałtownej burzy o nazwie Biały Szkwał na Mazurach. Zawsze gdy zastaje nas burza i grozi nam niebezpieczeństwo, wszyscy zakładamy kapoki i wychodzimy na pokład.

 1. Zapamiętaj numery alarmowe!
 2. Wypłynięcie na jezioro należy dokładnie zaplanować i pamiętać o sprawdzeniu prognozy pogody.

Przed wypłynięciem w rejs dobrze jest zdobyć wszelkie niezbędne informacje dotyczące danej wody żeglownej, w jakich miejscach występują wypłycenia oraz kamienie, a także gdzie można znaleźć ciekawe miejsca do cumowania.

Pamiętaj aby sprawdzić jaka będzie pogoda i przez cały czas obserwuj niebo!

Jeśli ujrzysz takie chmury nigdy nie wypływaj na jezioro!!!

W momencie gdy zobaczysz takie chmury masz tylko godzinę na przygotowanie się na nadejście niebezpieczeństwa. Wiatr jakim żeglujesz ma kierunek przeciwny niż ten, w którym nadciąga chmura. Na początku zapada krótka i głucha cisza gdy zbliży się do Ciebie chmura, a po chwili runie ulewa i wystąpi bardzo silny wiatr.

Nie można pozostawać na jeziorze do samego końca!

Gdy to nastąpi musisz już być w porcie lub w innym odpowiednim miejscu przy brzegu. Pamiętaj aby cumować z dala od drzew, które mogą się złamać pod wpływem wichury i spaść na Twoją łódź.

W Polsce, na naszych wodach śródlądowych panują odpowiednie warunki, aby znaleźć sobie schronienie, jeśli się w porę dostrzeże niebezpieczeństwo. Jedyny wyjątek stanowi największe polskie jezioro – Śniardwy. Jednak wkrótce powstanie tam nowy port, nad którym obecnie trwają prace. Nowy port zwiększy bezpieczeństwo osób pływających po naszym największym jeziorze.

Na dole strony możesz dowiedzieć się więcej na temat portu.

Aby łatwiej było Ci podjąć decyzję o powrocie na brzeg, wprowadzono specjalny system ostrzegania przed zjawiskami stanowiącymi zagrożenie na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Na szlaku tym rozmieszczone są specjalne lampy, które błyskają 40 razy w ciągu minuty jeśli pojawi się niebezpieczeństwo. W sytuacji, gdy nadciąga burza lampy błyskają 90 razy w ciągu minuty.

 1. Jeśli jesteś na wodzie i właśnie nadeszła burza, pamiętaj aby uruchomić silnik i płynąć z wiatrem.

Uruchom silnik jeśli jacht go posiada i wiedząc skąd wieje wiatr, ustaw się rufą w jego stronę. W chwili uderzenia nie pozwól łodzi ostrzyc. Nie martw się jeżeli silnik zgaśnie i przygotuj się wtedy na sterowanie rumplem lub kołem sterowym, aby płynąć z wiatrem. Należy podnieś miecz – całkiem lub 2/3.

Jak się zachować w porcie aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym?

Manewry portowe muszą przebiegać spokojnie i bez paniki, dlatego trzeba do nich wcześniej przygotować załogę.

 • Należy zabezpieczyć burty (wiązać odbijacze odpowiednio wcześniej)
 • Osoba sterująca łodzią musi mieć odpowiednią widoczność
 • Nie wolno skakać na ląd z cumą w ręku, ponieważ grozi to zaplątaniem się w linę lub poślizgnięciem. Pewien klient opowiedział nam, że przez takie postępowanie złamał bark.
 • Zabronione jest używanie rąk i nóg do odpychania jachtu od nabrzeża, ponieważ jacht może zmiażdżyć kończyny.
 • Zabronione jest także skakanie z łodzi na łódź bądź ląd, ponieważ można wpaść do wody pomiędzy nabrzeże a jacht i zostać zmiażdżonym.