Żeglowanie po Mazurach

Od 2008 możliwy jest na Mazurach czarter bez patentu, jednak jest on możliwy na mniejszych jednostkach. Aby móc żeglować na tych większych (powyżej 7.5 metra długości) należy zdobyć odpowiednie uprawnienia i oczywiście nabyć wprawy w manewrach.

Jakie uprawnienia są potrzebne, aby móc żeglować po Mazurach?

Aby moc żeglować większymi jednostkami typu Tes 32 Dreamer, Antila 33 czy Tango 33 należy posiadać patent. Od 2013 roku w Polsce mamy trzy rodzaje patentów uprawniających do żeglowania : Żeglarz Jachtowy, Sternik Jachtowy i Kapitan Jachtowy. Do żeglowania po Mazurach wystarczy posiadać stopień Żeglarza Jachtowego, choć jeśli posiada się wyższe stopnie, to w wielu firmach można wynegocjować dużo lepsze ceny na wynajem jachtu. Osoba posiadająca patent sternika lub kapitana jachtowego wzbudza w armatorach dużo większe zaufanie i chęć do oddania w użytkowanie częstokroć bardzo drogiego sprzętu.

Żeglowanie po Mazurach na patencie żeglarza jachtowego zezwala również na używanie silnika pomocniczego z napędem mechanicznym. Taki patent upoważnia również do żeglugi po morzu, ale tylko za dnia, na jachcie nieprzekraczającym 12 m długości oraz nie dalej niż 2 mile morskie od brzegu.

Jakie wymagania do patentu na żeglarza jachtowego?

  • Ukończenie 14 lat
  • Orzeczenie lekarskie o braku przeciwskazań do uprawiania żeglarstwa
  • Zgoda rodziców, w wypadku osoby niepełnoletniej
  • Szkolenie żeglarskie i zdany egzamin przed Komisją Egzaminacyjną Polskiego Związku Żeglarskiego

Patent żeglarza jachtowego w obecnych realiach dość łatwo zdobyć. Jednak wiele osób bagatelizuje sprawę nabywania doświadczenia i często wybiera się w rejs nie posiadając wprawy w manewrowaniu dużym jachtem. Co więcej, zaraz po zdanym egzaminie wiele osób zabiera ze sobą w rejs załogę bez jakiegokolwiek doświadczenia żeglarskiego. Odradzamy takie praktyki i gorąco zachęcamy, aby pierwsze żeglowanie po Mazurach odbyć pod okiem doświadczonego żeglarza.

Nie posiadasz dokumentu uprawniającego do żeglowania? Jest na to sposób!

W wypadku gdy nie posiadasz licencji żeglarza jachtowego, możesz wynająć sternika. Większość firm oferujących czarter jachtów na Mazurach, oferuje taką usługę. Koszt wynajęcia sternika wynosi od 250-350 zł za dobę i zwykle nie zawiera kosztu wyżywienia. Należy też ustalić z takim sternikiem kwestie zakwaterowania. Bo jeśli ma on codziennie dojeżdżać na przykład do jachtu, to prawdopodobnie doliczy sobie koszty dojazdu.

Kolejnym rozwiązaniem jest żeglowanie na mniejszej jednostce, takiej poniżej 7.5 metrów długości. Na Mazurach takich jednostek jest naprawdę sporo. Należą do nich takie popularne modele jak Sasanka 660, Antila 24 czy Storm 23. Pamiętaj jednak, że pływanie nawet mniejszą łodzią wymaga wiedzy i doświadczenia żeglarskiego oraz znajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa na jachcie.

Dodaj komentarz